„CU OCHII SPRE CER”

Se dă START înscrierii pentru ocuparea celor 25 de locuri disponibile la cea de-a 4-a ediție a Școlii de Vară de Astronomie „CU OCHII SPRE CER” organizată de Astroclubul SARM-Gorj în colaborare cu Colegiul „Mihai Viteazul” Bumbesti-Jiu.

Tabăra se desfășoară în Campusul „Mihai Viteazul” în perioada 23-28 iulie 2023 și are ca scop inițierea în astronomie a elevilor și tinerilor, prin derularea de activități educative, științifice și cultural-artistice care să contribuie la dezvoltarea personală.

În cadrul taberei se vor desfășura:
• cursuri de inițiere în astronomie;
• activități educativ-recreative: experimente, modelism, drumeții și concursuri cu premii;
• sesiuni de observații astronomice prin telescop.

Cursurile și atelierele de lucru vor fi susținute de:
• Prof. Adina Oancea
• Prof. Andrei Stoian
• Prof. Lazar Alina Stefania
• Prof. Liliana Guran Manciu
• Prof. Marcel Jinca
• Prof. Maria Gureanu
• Prof. Sorin Berca

Parteneri: Societatea Astronomică Română de Meteori – SARMSocietatea Română pentru Astronomie CulturalăAsociatia Astronomica UraniaAsociatia Ucenicul AstronomAstroVest.RoAstromagazin.roStarmaxTelescop-ExpertGorjenii lui Brâncuşi.

Contact: Marcel Jinca,
tel. 0761.097.788, e-mail: sarm.gorj@hotmail.com

#ScoalaDeAstronomie
#CuOchiiSpreCer
#tabaraSVA2023 

Previous Article
Next Article